Nadchodzi Wielkanoc. Dla chrześcijan to radosne, zielone święta, wypełnione nadzieją na odrodzenie życia każdej istoty i zwycięstwo dobra nad złem. Jedną z wielu pięknych tradycji Wielkanocy jest święcenie pokarmów.
Zatem przygotowujemy już nasz koszyczek, aby w Wielką Sobotę poświęcić złożone w nim dary. Święta to czas refleksji, przemyśleń, spokoju. To szczególny okres, w którym możemy zastanowić się nad symboliką święconego jadła. Czy jest ona aktualna również w czasach nam współczesnych? Każdy pokarm w koszyczku ma swoje znaczenie, spróbujmy zatem rozważyć je w odniesieniu do naszego życia.
Jajko-to symbolZmartwychwstania, odrodzenia życia, płodności. Układając je w koszyczku pieczołowicie aby się nie potłukło, pomyślmy o delikatności wobec naszych bliskich. Podzielmy się z nimi tym jajkiem z troską i uwagą. Odrodzenie życia niech nam pomoże w odzyskaniu utraconych przez nas wartości i ludzi.. Jajko jako symbol płodności może wzbudzić nadzieję w osobach starających się o potomstwo oraz dać siłę do wychowywania tym, którzy już je mają.
Baranek jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. To piękny znak, który daje nam ufność, że i my otrzymamy dar życia wiecznego tryumfującego nad śmiercią. Otrzymujemy nadzieję, że nasza egzystencja to wielki, bezpieczny krąg, który nigdy nie zostanie przerwany przez śmierć i zło. W takim świetle maleją nasze problemy, gdyż spoglądamy w przyszłość z wiarą, ze może być tylko lepiej.
Chleb-symbolizuje ciało Chrystusa oraz godność człowieka. Zapowiada dobrobyt i pomyślność. Przy okazji układania go w wielkanocnym koszyczku pomyślmy o wszystkich, którzy mają niedostatek jedzenia. Godność nie pozwala czasem takim osobom poprosić o posiłek. Wspaniale jest zatem, gdy mamy dar dostrzegania potrzebujących i pomagania im. Dzieląc się z innymi, kultywujemy wartości przekazane nam przez Pana Jezusa.
Sól-posiada właściwość odstraszania złych mocy i sił nieczystych.
Wkładając ją do koszyczka zastanówmy się, jakie złe moce nas otaczają i jak możemy się ich pozbyć. Może są to nałogi lub niekorzystne nawyki, może jest to krzywda wyrządzana innym? Niech opuszczą nas siły nieczyste-postarajmy się o szlachetność naszych myśli, pielęgnujmy w sobie dobre cechy charakteru, zawsze dostrzegajmy wokół siebie innych i dawajmy z siebie dobro. Szczera miłość do świata i ludzi pokonała już niejedną przeciwność.
Chrzan-oznacza witalność, zdrowie, siłę fizyczną. Umieszczając go w wielkanocnym koszyku pamiętajmy, by każdy dzień witać z uśmiechem, podchodzić z radością do wszystkich otaczających nas istot, dbać o nasze zdrowie jak o największy skarb.
Chrzan symbolizuje również pokonanie goryczy męki Zbawiciela. Czasem my też niesiemy nasz życiowy, ciężki krzyż. Myślimy wtedy, że gorycz, żal, cierpienie już nas nie opuszczą. Po pewnym czasie przekonujemy się na szczęście, że jest nam lżej, ból zmniejsza się, gorycz jest łagodniejsza. Doświadczamy łaski ulgi.
Wędlina-daje dobrobyt i zamożność naszej rodzinie. Cudownie, gdy stają się one naszym udziałem. Dobrze jest jednak, gdy pamiętamy o podaniu szczęścia dalej-dzielone z innymi zostaje z nami na długo i mnoży się.
Wielkanocna baba-gdy znajdzie się w koszyczku,przysparza nam nowych umiejętności i przynosi dostatek. Najlepiej, gdy gospodyni lub gospodarz upieką takie ciasto samodzielnie. W innym przypadku należy się owej sztuki szybko nauczyć, by już w następne święta czarować gości wspaniałym zapachem i smakiem naszych wypieków.
Zajączek-jest miło, gdy do koszyczka wskoczy nam to sympatyczne zwierzątko. Symbolizuje ono wiosnę i odradzającą się przyrodę. Zajączek stara się przekazać nam, ze już minęły zimowe chłody-również te duchowe. Czas odrodzić się razem z wiosną i poczuć w sobie znowu ciepło, radość, nadzieję… Zajączek, jako stworzenie śpiące z otwartymi oczami, podobno pierwszy dostrzegł Chrystusa Zmartwychwstałego. Dlatego my również miejmy zawsze oczy szeroko otwarte i zauważmy tę wspaniałą prawdę, że wokół nas nic nie umiera-wszystko tylko staje się inne, zmienia postać, by zawsze odrodzić się w nowym życiu.
Z okazji świąt Wielkanocnych życzymy zatem Państwu smacznej zawartości koszyczka, obfitującego w dary, które skrywają w sobie prawdziwą duchowość.
Edyta Smus - mama Jagody z grupy M I