W tym roku świętujemy 1000 rocznicę koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Żaden kronikarz z epoki, nie podał daty dziennej ani miejsca tego wydarzenia. Na podstawie pośrednich danych można z dużym prawdopodobieństwem wskazać na 18 kwietnia 1025 roku, na który to dzień przypadała w tym roku Wielkanoc, oraz jako miejsce koronacji – archikatedrę w Gnieźnie, związaną z kultem świętego Wojciecha. Bolesław Chrobry zręcznie wykorzystał niepewną sytuację cesarstwa po śmierci swego długoletniego wroga Henryka II w 1024 roku, jak i niemal równoczesną śmierć papieża Benedykta VIII, by – prawdopodobnie nie pytając się nawet o zgodę ich następców – dopełnić ceremonii namaszczenia i koronacji, wieńczących długoletnie starania. Jako nieoficjalną koronację uznaje się sytuację ze Zjazdu Gnieźnieńskiego, podczas którego cesarz Otton III nałożył na skronie księcia Bolesława własny diadem.
Koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była również aktem politycznym, manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto też odtąd określać i opisywać jako królestwo. Warto o tym pamiętać, patrząc na polskie godło państwowe, na którym korona na głowie Orła Białego przypomina o tej pierwszej koronacji, dokonanej tysiąc lat temu.
W naszych placówkach właśnie dziś świętowaliśmy koronację Bolesława Chrobrego. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Grodu Słowiańskiego, którzy przenieśli nas w pierwsze lata królestwa, prezentując stroje z epoki, tłumacząc symbolikę haftów, ozdób, uzbrojenia. Król dokonał pasowania na rycerzy oraz mianował dwórki, które towarzyszyły królowej. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy glejt i medal. Wybrane grupy przygotowały i uroczyście wniosły insygnia koronacyjne, przygotowały uroczysty przemarsz oraz pokłon i taniec z epoki. Wielką atrakcją były … stroje, w których dzieci przybyły na uroczystość koronacji.
Wielkie podziękowania dla całej kadry Przedszkola nr 6 im. Joanny Papuzińskiej i Przedszkola nr 4 im. Kaprala Niedźwiedzia Wojtka za współtworzenie tej niecodziennej lekcji historii, wykonując pomoce dydaktyczne jak wizerunki króla, wizualizację koronacji, przygotowanie tronów, korony, jabłka królewskiego i berła, naukę tańca, ukłonu dworskiego, dekorację sali tronowej …
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy kolejny raz okazali chęć współpracy przygotowując wyszukane stroje naszym podopiecznym.
Bardzo Dziękujemy Zespół Żłobków Miejskich w Świdniku za użyczenie pieczęci okolicznościowej.